16/5/12

Krenti Bulls-Πρωτέας 60-55 Μίλησε η καρδιά των ταύρων

Την πρώτη τους νίκη πήραν οι Krenti Bulls, η μπασκετική ομάδα του χωριού μας στο τουρνουά Μπάσκετ, επικρατώντας στην παράταση του Πρωτέα.με σκορ 60-55  Ο αγώνας αυτός που ήταν στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα  14/5 στο κλειστό γήπεδο μπάσκετ και ξεκίνησε στις 8 το απόγευμα. Οι Krenti Bulls έχοντας στην πεντάδα τους το θηρίο, που ακούει στο όνομα Μιχάλης Λάππας και ο οποίος πέτυχε 33 πόντους, έφτασαν σε μια εντυπωσιακή νίκη με συγκλονιστικό φινάλε, καθότι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση
Από την μεριά του Πρωτέα σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Γιάννης Δροσίνης, ο οποίος με αρκετές προσωπικές ενέργειες κράτησε «ζωντανή» την ομάδα του σκοράροντας 17 πόντους.

Συγκλονιστική σε εξέλιξη ήταν η 4η περίοδος, όπου τα τελευταία λεπτά το παιχνίδι πήγε στην ρώσικη ρουλέτα των ελευθέρων βολών. Το τελικό 50-50 οδήγησε την αναμέτρηση στην 5η λεπτη παράταση. 42΄΄ δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Βασίλης Λέρης με σουτ 3 πόντων ισοφάρισε σε 49-49. Οι Bulls κερδίζουν φάουλ και ο Λάππας αστοχεί και στις δυο βολές. Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Πρωτέας οδηγείται στην γραμμή των βολών και ο Ντουφεκιάς ευστοχεί στην 1 από τις δυο βολές. Ο Λάππας παίρνει το αμυντικό ριμπάουντ και ο Γιώργος Δροσίνης με ένα ανόητο φάουλ οδηγεί τον Λάππα και πάλι στην γραμμή των ελευθέρων βολών την στιγμή που ο Πρωτέας είχε προηγηθεί με
50-49. Ο σέντερ Λάππας ευστοχεί στην πρώτη βολή και αστοχεί στην δεύτερη και οδηγεί το ματς στην παράταση, αφού ο Πρωτέας δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση. Σε όλο αυτό το χρονικό διάστημα προηγήθηκαν διαδοχικά τάιμ άουτ από τις δυο ομάδες.
Να αναφέρουμε ότι οι Krenti Bulls στον πρώτο αγώνα ηττήθηκαν με 74 – 40 από την Sporting B.C. ΑΛΑΚ, ενώ ο Πρωτέας έχασε από την Μακρακώμη B.C. 41-53